کاربرد ابزار

ابزارهای باغبانی

آشنایی با انواع ابزار باغبانی

وسایل باغبانی به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌گردند و انواع  بسیار زیادی را شامل می‌شوند. از قیچی ساده باغبانی تا تجهیزات آبیاری قطره‌ای را می‌توانید در دسته وسایل و باغبانی و کشاورزی پیدا کنید. اگر برای باغبانی تازه شروع به کار نموده‌اید، باید این وسیله‌های  باغبانی ضروری را در گوشه‌ای از باغ یا حیاط خود داشته باشید. این وسایل تنها مخصوص تازه کارها نیست. بلکه باغبان‌های ماهر نیز از این وسایل باغبانی استفاده می‌کنند. برای تهیه وسایل باغبانی نیازی نیست هزینه زیادی را صرف خرید وسایلی کنید که نهایتا به انباری خانه راهی می‌گردند یا این وسایل انقدر تخصصی هستند که در حیطه کاری شما قرار نمی گیرند، و یا آنقدر بزرگ هستند که جاگیر خواهند شد.

دستکش باغبانی

با وجود اینکه باغبانی یک سرگرمی جذاب و انرژی بخش می‌باشد، اگر احتیاط نداشته باشید و از دستکش مخصوص استفاده نکنید، این سرگرمی می‌تواند سبب آسیب دیدگی گردد. جهت خرید دستکش باغبانی از انواع مقاوم که چندان هم سنگین نباشد، استفاده نمایید. آن را از نور زیاد آفتاب، آب و حشرات دور نگه دارید.

بیلچه باغبانی

بیلچه باغبانی جهت کاشت سبزی، تعویض گلدان و پر کردن گوشه‌های باغچه با خاک بسیار کارایی دارد. اگر هزینه کمی را جهت باغبانی و خرید وسایل آن کنار گذاشته اید، حتما بیلچه‌ای خریداری کنید که از جنس استیل ضد زنگ باشد. این جنس استحکام و دوام طولانی دارد.

بیل

جهت باغبانی در فضای سبز خانه وجود یک بیل ضروری می‌باشد. برای زیر و رو کردن خاک و کندن چاله کوچک برای کاشت گیاهان جدید از بیل استفاده می‌گردد. برای خرید بیل نوعی از آن را انتخاب نمایید که از جنس استیل مقاوم باشد و دسته فایبرگلاس ضخیمی داشته باشد. ممکن است برای خرید بیل مجبور شوید هزینه بیشتری صرف نمایید، ولی مطمئن خواهید شد که عمری به درازای حیاط خانه دارد!

شن کش

این ابزار اکثرا برای باغ و حیاط‌های بزرگ استفاده می‌گردد. در فصل پاییز که برگ‌های زرد و خشک روی سطح چمن و باغچه‌ها ریخته‌اند، با یک شن کش می‌توانید آن‌ها را جمع نمایید. نیازی نیست حتما به دنبال یک شن کش از جنس استیل و گران قیمت باشید. حتی یک شن کش پلاستیکی نیز می تواند تمیزی حیاط و باغ شما را تامین نمایید.

کج بیل

کج بیل نوعی از ابزار باغبانی می‌باشد که اغلب برای ایجاد شیار روی سطح خاک و کنار زدن خاک و کندن علف‌های هرز کاربرد دارد. نوع فضای سبز شما می‌گوید که چه نوعی از کج بیل جهت استفاده تان مناسب‌تر است. کج بیل می‌تواند دو طرفه یا یک طرفه باشد. جهت باغچه سبزیجات یک کج بیل پهن و محکم و جهت گیاهان چند ساله نوع باریک مناسب‌تر می‌باشد.

شلنگ بلند با سر شلنگی قابل تنظیم و آبپاش

آب پایه اصلی حفظ حیات و شادابی فضای سبز می‌باشد. مهم است که شلنگ آبیاری در قسمت سری خود، آبپاش قابل تنظیمی داشته باشد که آبیاری را به شکل آبیاری بارانی انجام نمایید. قابلیت تنظیم آب در واقع سبب تنظیم فشار آب در قسمت‌های گوناگون باغچه می‌گردد.

قیچی هرس

برخی از گیاهان مثل درختچه و درختان باغ و حیاط نیاز به هرس کردن دارند. اگر این گیاهان در فضای سبز باغی‌تان وجود دارند، پس به زودی به قیچی هرس نیاز پیدا می‌کنید. با استفاده از قیچی هرس می‌توانید شاخه‌های اضافی درختان را قطع کرده و فرم مورد نظر خود را برای درختچه‌ها و پرچین خلق نمایید.

فرقون

اگر در حیاط پشتی خانه یا ویلای خود، مقدار زیادی کمپوست و خاک نگهداری می کنید، جهت انتقال این تجهیزات از فرقون استفاده نمایید. حتی جابه جا کردن گیاهان جدید و گلدان‌های گوناگون در عرض باغ با استفاده از فرقون به راحتی انجام می‌گردد. فراموش نکنید که فرقون دو دستگیره داشته باشد!

جاروی جمع آوری چمن

به منظور جمع آوری سریع چمن‌های زده شده و برگ‌های درختان از آن استفاده می‌کنند. .

ماشین‌های کاشت، داشت و برداشت:

  • ماشین‌های کاشت شامل کلوخ شکن، تراکتورهای باغی و زراعی، بذرپاش، کود پخش کن و ماشین‌های نشاء.
  • ماشین‌های داشت شامل چمن زن، کولتیواتور، وجین کن، شعله افکن، سمپاش، گرد پاش و ماشین‌های هرس.
  • ماشین‌های برداشت شامل ماشین‌های برداشت میوه‌ها، ماشین‌های برداشت

چند نکته مهم درباره ابزارهای دستی:

  • تا حد امکان از کیفیت بالایی برخوردار باشند.
  • بایستی از زنگ زدگی آن‌ها جلوگیری شود.
  • هر چند مدت باید بخش‌های متحرک محصول روغن کاری شود.
  • لبه‌ها و تیغه‌های وسایلی مثل قیچی و چاقو کاملا تیز، سالم و تمیز باشد.
  • دسته‌های ابزاری که فلزی یا چوبی است باید مستحکم بوده و در برابر ضربات و فشار مقاوم باشند.

بعد از آماده سازی خاک و کاشت محصول نوبت به مرحله‌ی داشت می‌رسد. در مرحله داشت باید نگهداری و مراقبت از گیاهان به درستی انجام گردد تا بتوان بهترین محصول را برداشت نمود. تغذیه، کود و نور مناسب، آبیاری صحیح، مبارزه با آفات و علف هرز همگی از مهمترین وظایفی می‌باشد که در این مرحله باید مورد توجه قرار گیرد. در ادامه به معرفی ابزارآلاتی که در مرحله داشت نیاز دارید می‌پردازیم:

سمپاش

جهت جلوگیری از حمله آفات به گیاهان باید آن‌ها را سمپاشی نمود؛ به همین علت سمپاش یکی از وسایل مهم باغبانی می‌باشد. سمپاش شارژی، دستی، زنبه‌ای، فرغونی و تراکتوری همگی از انواع سمپاش می‌باشند. معمولا سمپاشی به یکی از روش‌های محلول یا گردپاشی انجام می‌گردد که این کار با استفاده از انواع سمپاش به راحتی امکان‌پذیر است.

ابزارهای باغبانی - ابزار کوثران | فروشگاه اینترنتی ابزار آلات

کودپاش

دستگاه کودپاشی که در دو نوع دستی و شارژی موجود می‌باشد برای راحتی مرحله کودپاشی بسیار ایده آل است.

ابزارهای باغبانی - ابزار کوثران | فروشگاه اینترنتی ابزار آلات

مه‌پاش

مه پاش یا فوگر جهت تنظیم میزان رطوبت و خنک کردن محیط بسیار مناسب می‌باشد. نحوه کار این مه پاش به این شکل است که آب را با فشار بسیار زیاد و با ترکیب هوا به صورت مه به محیط می‌دهد. فوگر انواع گوناگونی دارد که بسته به نوع کاربرد می‌توانید آن را انتخاب نمایید. همچنین جهت تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی می‌توانید از رطوبت ساز خانگی استفاده نمایید.

ابزارهای باغبانی - ابزار کوثران | فروشگاه اینترنتی ابزار آلات

آبپاش

آبیاری گیاهان یکی از مهمترین مراحل باغبانی می‌باشد. برای آبیاری باغات و مزارع می‌توانید از انواع آب‌پاش‌های دستی یا اتوماتیک استفاده نمایید.

ابزارهای باغبانی - ابزار کوثران | فروشگاه اینترنتی ابزار آلات

چمن‌زن

چمن زن وسیله‌ای جهت کوتاه کردن و مرتب کردن چمن‌ می‌باشد که در دو نوع موتوری و دستی موجود است. با تنظیم درجه تیغه‌ی آن می‌توانید قد چمن را به اندازه دلخواه کوتاه نمایید. می‌توان از چمن زن تنها در زمین‌های صاف و هموار استفاده نمود. اگر زمینی ناهموار است جهت کوتاه و مرتب کردن چمن‌های آن باید از حاشیه زن یا شمشاد زن استفاده کنید.

ابزارهای باغبانی - ابزار کوثران | فروشگاه اینترنتی ابزار آلات

پیشنهادهای ابزار کوثران :

چمن زن برقی ۱۵۰۰ وات Einhell مدل RG-EM1536-HWM

علف زن کوله‌ای Kenzax مدل KBP-152

شمشاد زن موتوری ۶۰ سانت TopGarden مدل GHT-600

حاشیه زن موتوری صنعتی Ronix مدل ۴۵۵۲B

چمن زن بنزینی TopGarden مدل GLM-510S B And S

علف زن بنزینی سه کاره Kenzax مدل KMC-152

چمن زن موتوری DCA مدل A03SSS48

داس موتوری Einhell مدل BG-PT2542

دستکش کار Kenzax مدل KNG-134

سمپاش دستی ۲۰ لیتری Ronix مدل RH-6005

سمپاش ۹ لیتر Kenzax مدل KPS-109

قیچی باغبانی شارپ Ronix مدل RH-3108

قیچی شاخه‌زن ۹۰ سانتی‌متر تلسکوپی – تایوان Ronix مدل RH-3120

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید